הלבנת שיניים – מה עושים לפני ומה אסור אחרי

   

הסרת שיער בשלל דרכים, הסרת משקפיים בלייזר, המסת שומן באמצעים כאלה ואחרים, הגדלת חזה, הרמת עפעפיים, ניתוח אף, העלמת קמטים – שוק הטיפולים והניתוחים האסתטיים צומח בהתמדה משנה לשנה, ויותר ויותר בני אדם נכנסים למכון קוסמטי או חדר ניתוח על מנת לנצל את הטכנולוגיות ההולכות ומשתכללות וליהנות ממראה חיצוני משודרג. גם רופאי שיניים, שפעם נחשבו אימת המטופלים, וכל ביקור במרפאה שלהם היה כרוך בדופק מואץ והזעה מוגברת, תורמים את חלקם לשיפור המראה שלנו, ובפרט מציעים הלבנת שיניים אפקטיבית (וכמובן גם יישור שיניים, ציפויי חרסינה, כתרים ושיקום פה).

לפני הלבנת שיניים חשוב לוודא שאין חורים ואבנית בשינייםהלבנת שיניים נחשבת טיפול פשוט שאינו כרוך בסיבוכים או סיכונים, ולמעשה רבים עוברים טיפול הלבנה באמצעים ביתיים, מבלי להגיע כלל למרפאת שיניים (אם כי הלבנת שיניים אצל רופא שיניים היא אפקטיבית יותר).

כך או כך, חשוב לדעת כי למרות שמדובר בטיפול פשוט מאוד שאף ניתן לעבור אותו בבית, ישנם מספר דגשים עליהם חשוב להקפיד בטרם מתחילים בהלבנה, וכן מספר דגשים לשמירה על הפה והשיניים בעקבות הטיפול.

הלבנת שיניים – לפני

הלבנת שיניים מתבצעת באמצעות מי חמצן. על מנת שחומר זה אכן ימלא את ייעודו ויהפוך את השיניים ללבנות יותר מכפי שהן, ולא יגרום לנזקים (שעלולים להיות מכאיבים מאוד), חשוב לוודא שהפה במצב תקין – כלומר, ללא חורים בשיניים, ללא עששת, בלי סתימות פגומות וללא מחלה של החניכיים. אי הקפדה על כל אלה עלולה להוביל למצב שבו מי החמצן מחלחלים אל פנים השן או פוגעים בחניכיים – ומדובר בחומר שעלול לגרום לכאבים לא קלים.

על מנת להבטיח הלבנת שיניים בפה תקין, חשוב מאוד להגיע לשיננית (או לרופא שיניים) בטרם מתחילים בטיפול ההלבנה. שיננית תנקה את הפה מאבנית מיותרת, תבצע פוליש, תוודא שהחניכיים בריאות ובאופן כללי תאפשר לעבור הלבנה בלי דאגות.

במקרים מסוימים כדאי גם לבקר רופא שיניים בטרם מתחילים בהלבנת השיניים. ראשית, ביקור תקופתי אצל רופא שיניים הוא המלצה גורפת לכל בני האדם, גם בלי קשר להלבנה, ושנית, רופא מיומן עשוי לאתר בפה בעיות שטיפול הלבנת שיניים יגרום להחמרתן. כמובן שאם מחליטים לבצע הלבנת שיניים במרפאת שיניים (ובכך ליהנות משיניים לבנות יותר בזמן קצר יותר), יבצע רופא השיניים את הבדיקות המקדימות ויספק למטופל תמונת מצב לגבי האפשרויות של הטיפול כך שלא תהיינה ציפיות מופרזות.

הלבנת שיניים – אחרי

הלבנת שיניים היא טיפול פשוט – אולם עדיין ייתכנו תופעות לוואי בלתי נעימות.

ביממה הראשונה שלאחר הלבנת שיניים במרפאה השיניים רגישות במיוחד – ועל כן מומלץ להימנע ממאכלים חמים מדי או קרים מדי. גם מאכלים חמוצים עלולים ליצור תחושה בלתי נעימה. הלבנה באמצעים ביתיים לרוב לא יוצרת רגישות מיוחדת בשיניים (בגלל שאחוז החומר הפעיל בטיפולי ההלבנה הביתיים נמוך יחסית), אך ליתר ביטחון עדיף גם כשמלבינים בדרך זו לצמצם את צריכת המאכלים והמשקאות הקרים מאוד או החמים מאוד.

בכל מקרה חשוב להימנע ממאכלים ומשקאות “מכתימים” – כאלה העשירים בפיגמנטי צבע שעלולים להכתים את השיניים ולפגוע באפקטיביות של ההלבנה. לקבוצה זו שייכים הקפה על סוגיו השונים, יין אדום, מיצי פירות עזי צבע, קולה, תה ועוד.

דגש נוסף הניתן למטופלים שעוברים הלבנת שיניים הוא לשים לב שהחומר הפעיל לא זולג מהשיניים אל החניכיים – במקרה שכזה יחוש המטופל צריבה קלה, שבה ניתן לטפל באמצעות משחות אלחוש מיוחדות המסופקות במרפאת השיניים.

כדאי לדעת כי הלבנת שיניים אינה מומלצת לבני 18 ומטה, וכן לנשים בהיריון.