גשר לשיניים

   

קיימים שני סוגי טיפולי שיניים הכוללים הרכבת גשר בשיניים: גשר בשיניים כחלק משיקום הפה, וגשר בשיניים כחלק מיישור שיניים. נפרט כאן בהרחבה על גשר בשיניים כחלק מהליך שיקום הפה, שתפקידו הוא השלמה מלאכותית של שיניים חסרות. על גשר בשיניים אשר מתקין האורטודנט, ותפקידו יישור שיניים, נפרט במאמר אודות “יישור שיניים” ו”יישור שיניים לילדים“. על אף שיישור שיניים מתחבר יותר לילדים ושיקום פה נתפש כמתחבר יותר לאוכלוסיה מבוגרת יש לדון בכל מקרה לגופו. גם צעירים שנחבלו בפיהם או סבלו ממחלה שגרמה לפגיעה אקוטית בעצם הלסת או לשן או שיניים חסרות, יכולים לעבור טיפול שיקום פה באמצעות גשר בשיניים, וגם בגיל מבוגר כל המעוניינים ליישר את שיניהם יכולים לעשות זאת- אף פעם לא מאוחר מדי.

גשר בשיניים בשיקום הפה

לסובלים מאובדן שן או מחוסר כמה שיניים בפה, רפואת השיניים מאפשרת לעבור שיקום דנטאלי, שיחזיר להם את החיוך. שיקום פה במרפאות שיניים, מחזיר לפה את התפקודיות שלו בלעיסה, שתיה ודיבור, כמו גם את האסתטיות שלו, מונע בעיות בריאותיות כמו נסיגת עצם ומחזיר למטופל את בטחונו העצמי. גשר בשיניים הינו באופן עקרוני שרשרת שיניים מלאכותיות המוצמדת ללסת באמצעים שונים והופכת לחלק ממערכת השיניים הקבועות.

מומחה לשיקום פה יחליט שצורת הטיפול במטופל מסויים היא גשר בשיניים לאחר אבחון ובדיקה כללית, שכן לפני התאמת גשר בשיניים יש לבדוק שהפה מוכן לקליטתו.

יש לבדוק שעצם הלסת במצב טוב להחזקת גשר בשיניים וכמו כן שהשיניים הסמוכות לגשר, עליהן הוא עתיד להישען, במצב טוב.

סוגי גשרים

גשר בשיניים עשוי ממתכת- אצילה או חצי אצילה, מטיטניום או בזירקוניה (עבור מטופלים הרגישים למתכת), מתכת בציפוי חרסינה, או חרסינה בשילוב חומרים קרמיים וזכוכית. גשר בשיניים מחרסינה או בציפוי חרסינה אסתטי יותר מגשר מתכת, ובעל יתרון כשמיקומו בקדמת הפה ובמקום גלוי לעין. חסרונו על פני גשר המתכת הוא שמחירו מעט יותר יקר ושהוא חלש יותר, ועל כן לא מתאים בכל המקרים. כך או כך, יבחר החומר המתאים לגשר על ידי המטופל ובייעוץ המומחה.

קיימות כמה שיטות להתקנת גשר בשיניים על הלסת. גשר בשיניים כחלק מטיפולי שיניים בשיקום הפה בנוי כגשר קבוע, המולבש על השיניים הסמוכות לאיזור מחוסר השיניים באמצעות כתר שיניים אחד בכל קצה. הכתרים שעל השיניים מייצבים את השיניים המלאכותיות שבינהן מעל החלל הריק. על השיניים עליהן מונח הכתר להיות במצב טוב, שכן עליהן לשאת בלחץ התמיכה בגשר. במידה ומדובר בשן אחת שחסרה, יורכב כתר אחד על שן סמוכה לשן החסרה. אופציה נוספת היא גשר בשיניים ללא שימוש בכתרים- הגשר נצרב אל השיניים הסמוכות. גם בטיפול שיניים שכזה, שיני המטופל אליהן ייצרב הגשר, לרוב יהיו ממוקמות בקדמת הפה, איזור בו אינן נתונות לעומס רב.

יש לציין שישנם סוגי גשר בשיניים שהינם קבועים, וישנם נשלפים. עמידות גשר בשיניים מהסוג הקבוע והזמני נעה בין חמש לעשר שנים, כשגשרי המתכת עמידים יותר מגשרי החרסינה.

שמירה על הפה, השיניים והחניכיים עם גשר בשיניים

לאחר טיפולי שיניים הכוללים גשר בשיניים, עלולה להיות רגישות לחום וקור באיזור המטופל וכאבי שיניים חולפים בשיניים הסמוכות לגשר. יש להקפיד על צחצוח שיניים קפדני, ניקוי בחוט דנטלי והגיינת פה גבוהה, לשם שמירה על האיזור המועד לפורענות עששת, זיהומים ודלקת חניכיים.

מומלץ לעבור ניקוי שיניים והסרת אבנית אצל שיננית אחת לכמה חודשים ומומלץ להשתמש במברשת שיניים רכה שתמנע זעזוע פיזי של הגשרים ופציעת החניכיים.
מומלץ להמנע מאכילת מזון קשה, או קשה ללעיסה, או דביק במיוחד, ומפעולות המפעילות עליו לחץ, כמו פיצוח גרעינים, לעיסת מסטיק, כסיסת ציפורניים, פעילות בה עלול איזור הפה לקבל מכה.